yök
YÖK ALES’te Köklü Değişikliğe Gidiyor
7 Eylül 2017
11 KALKINMA PLANI HAZIRLIK ÇALIŞMALARI BAŞLADI
11. Kalkınma Planına TUADER Damga Vurdu
22 Ocak 2018
Show all

3. TURİZM ŞURASI SONA ERDİ

şura2

Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen, Turizm Akademisyenleri Derneği tarafından desteklenen, 15 yıl aradan sonra ‘Büyük Hedefler İçin Çalışmanın Tam Zamanı’ sloganıyla gerçekleşen 3. Turizm Şurası sona erdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3. Turizm Şura’sının açılışında yapmış olduğu konuşmasında  şu noktalara dikkat çekti: “Turizm insanlığın tarihi kadar eskidir. Günümüzdeki anlamıyla bir sektör hakline dönüşmesi geçtiğimiz yüzyılda ortaya çıktı. Bugün doğrudan ve dolaylı etkileriyle dünya ekonomisine 7.5 trilyon dolar katkı sağlayan ve 300 milyon istihdama ulaşan bir sektörden bahsediyoruz. Gastronomi turizmi adı giderek daha fazla anılan bir turizm çeşidi. İnanç turizmi ve sağlık turizmi gibi alanların daha geliştiğini görüyoruz. İnsanlar artık gittikleri yerlerde hayatın her alanına ulaşmak istiyor. İnsanlar unutulmaz hatıralar da biriktirmek istiyor.”

Toplantının ardından konuklara hitabeden Bakan Kurtulmuş, 3. Turizm Şurası’nın başarıyla tamamlandığını belirtti ve başta sektör temsilcileri olmak üzere şuraya katkı veren herkese teşekkür etti. Şura’da konuşulan tüm önerilerin değerlendirileceğini aktaran Bakan Kurtulmuş, “Bir yol haritası belirleyip alınan kararların takipçisi olacağız.” dedi.
Turizmde yeni stratejik planın ortaya konulması gerektiğini bildiren Kurtulmuş, “Burada konuşulanları en kısa zamanda sonuçlandıracağız. Kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyon, bakanlıklar arasında koordinasyon, turizm yönetimi, destinasyon yönetimi ve bölgesel yönetim bakımından koordinasyonun bir ihtiyaç olduğu açıktır. 8 bakan arkadaşımızla oturduk çok verimli bir toplantı oldu. Çok fazla yasal düzenlemeyi yeniden gözden geçirmek durumundayız. Özellikle yeni bir turizm yasasına ihtiyaç olduğu da açıktır. Bununla ilgili çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde sonuçlandıracağız” açıklamasında bulundu.

 

Kaynaklar: http://basin.kultur.gov.tr

http://www.milliyet.com.tr

http://www.haberturk.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>