tuaderlogo
ÖSYM 2018 YKS Turizm Ön Lisans ve Lisans Kontenjanları ve Yerleştirme Sonuçları İstatistikleri ve Raporu
11 Eylül 2018
tanıtma bülteni eylül sayısı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Bülteni Eylül Sayısı Yayımlandı
26 Eylül 2018
Show all

TURİZM AKADEMİSYENLERİ DERNEĞİNDEN 2018 YKS TURİZM EĞİTİMİ RAPORU

yks

TURİZM AKADEMİSYENLERİ DERNEĞİNDEN 2018 YKS TURİZM EĞİTİMİ RAPORU
Gastronomi, turizm eğitiminin parlayan yıldızı haline geldi. Turizm bölümleri arasında doluluk oranı en yüksek olan bölüm, Gastronomi, en düşük olan bölüm Turizm İşletmeciliği (Turizm İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği vb.) oldu. SÖZEL ve DİL puan türü ile öğrenci alan bölümlerin doluluk oranı arttı, EA ile öğrenci alan bölümlerin doluluk oranları azaldı.

Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER), 2018-YKS Turizm Eğitimi Raporunu yayımladı. Rapor, TUADER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muharrem TUNA, TUADER Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Alaattin BAŞODA ve TUADER Karaman İl Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Serkan AYLAN tarafından hazırlandı.

Rapora göre, turizm eğitimi için 34.876 kontenjan açıldı, bu kontenjanın %77,9’una aday yerleştirildi ve kontenjanların %22,1’i boş kaldı.

Ön lisansa talep daha çok arttı

Bölümlerin doluluk oranı, Ön lisansta %83,5 iken lisansta %66,1 oldu.

Turizm dışındaki okullar, turizm okullarının önüne geçti

Sosyal Bilimler, İktisat, Güzel Sanatlar, Uygulamalı Bilimler gibi Meslek Yüksekokulları, Fakülteler ve Yüksekokullar, %80,8 doluluk oranıyla Turizm MYO’larından, Fakültelerinden ve Yüksekokullardan daha yüksek bir doluluk oranına ulaştı.

Turizm Meslek Yüksekokulları, diğer turizm okullarını geride bıraktı

Turizm Meslek Yüksekokulları, %86,8 doluluk oranına ulaşarak turizm okulları arasında en yüksek doluluk oranına sahip olan okullar oldu. Turizm Fakülteleri %77,5 ve Turizm Yüksekokulları ise %33,3 doluluk oranlarına sahip oldu.

Turizm Fakültelerine EA puan türü şoku

Turizm Fakültelerinde, SÖZ ve DİL puan türü ile öğrenci alan bölümler doluluk oranlarıyla zirve yaparken, EA ile öğrenci alan bölümlerde sınıflar boş kaldı.

Gastronomi bölümlerine ilgi artarken Turizm İşletmeciliği bölümlerine ilgi azaldı

Açılan kontenjanlara aday yerleştirmeleri açısından %94,6 doluluk oranı ve kontenjanı tam dolan program sayısı açısından %76,7 oranla Gastronomi, turizm bölümleri arasında en yüksek doluluk oranına ve kontenjanı tam dolan en çok programa sahip bölüm oldu. En düşük doluluk oranına sahip bölüm ise %67,4 oranla Turizm İşletmeciliği oldu. Turizm İşletmeciliği bölümü ayrıca, programlarının %50’sini tam dolduramayan ve kontenjanı en çok boş kalan bölüm oldu.

DİL puan türü ile öğrenci alan Rehberlik bölümleri daha çok ilgi gördü

Doluluk oranı, DİL puan türü ile öğrenci alan Turizm Rehberliği bölümlerinde %94,6 iken, EA ile öğrenci alan Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümlerinde %38,3 oldu.

Lisansta Rekreasyon bölümleri doldu taştı

Turizm Fakültelerinin ve diğer fakülte/yüksekokulların Rekreasyon bölümlerine fazladan aday yerleştirmesi yapıldı. Doluluk oranı, %100’ün üzerine çıktı.

Ön lisansta Rehberlik, Rekreasyon ve Turizm İşletmeciliği, Lisansta Turizm İşletmeciliği ve puan türü EA olan Rehberlik bölümlerine ilgi azaldı

Ön lisansta % 29,3 oranla Rekreasyon ve %27,5 oranla Rehberlik ve %19,8 oranla Turizm İşletmeciliği, Lisansta ise %66,2 oranla Turizm İşletmeciliği ve %61,7 oranla puan türü EA olan Rehberlik (Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği) bölümlerine ilgi azaldı.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan TUADER Başkanı ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem TUNA, turizm sektöründe eğitim ve istihdam ilişkisini ortaya koyacak ciddi bir çalışmaya ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Yeni eğitim kurumlarının açılmasında ve kontenjanların belirlenmesinde de sektörün beklentilerinin temel alınması gerektiğini ifade etti. Tuna sözlerine şöyle devam etti:” Günümüzde Türkiye’de sayısal anlamda yeterince eğitim kurumu var. Artık eğitimde nicelikten artışından nitelik artışına geçmemiz gerekiyor. Eğitim kurumlarının sektör beklentilerine uygun mezunlar vermesi gerekiyor. Özellikle de yabancı dil eğitimi sorunun ivedilikle çözülmesi çok önemli. Ancak bu sadece olayın bir yönü. Günümüzde çalışma koşullarının ağırlığı, imkânların ve ücretlerin yetersizliği, diplomaların değersizliği gibi etkenlerden dolayı, turizm mezunlarının sadece yaklaşık %30’u sektörde çalışmayı tercih ediyor. Kalanlar farklı işlere yöneliyor. Bu da eğitime yapılan yatırımın heba olmasına yol açıyor. Dolayısıyla bu yatırımın boşa gitmemesi ve sektörün daha rekabetçi hale gelebilmesi için eğitimli personel çalıştırmasını teşvik edecek ve zorlayacak önlemlerin alınması gerekli. Aksi takdirde yüksek hizmet bekleyen yüksek gelir grubundaki turistleri çekmemiz mümkün görünmüyor. Eğer eğitim kurumları mezunlarının nitelik düzeyini arttırıp, turizm sektörü de mezunları daha fazla istihdam ederse bu döngüden herkes kazanır. Bu durumda kontenjanlar da boş kalmaz, daha fazla aday turizm programlarını tercih eder.”

Rapora http://www.tuader.org/turizm-istatistikleri-2/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>